در حال بارگذاری...
بازگشت
  جلسه توجیهی راهکارهای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در شرکت نمونه گردشگری چالیدره با حضور بهره برداران مجموعه و کارشناس شبکه بهداشت و درمان شهرستان طرقبه شاندیز برگزار گردید.

  به گزارش روابط عمومی منطقه نمونه گردشگری چالیدره،  جناب اقای  مطهری نژاد کارشناس شبکه بهداشت و درمان شهرستان طرقبه شاندیز در این جلسه توجیهی با اشاره به تحقیقات معتبر صورت گرفته، ویروس کرونا را یکی از پنج ویروس سرماخوردگی دانست و ‏گفت: ویروس کوید 19 نوع جهش یافته ویروس کرونا است.‏ وی به علائم مشترک و متفاوت این ویروس با آنفلوانزا پرداخت و گفت: فرد مبتلا به کرونا علائمی مانند تنگی نفس، ‏تب، سرفه، گاهی گلودرد و معمولاً سردرد دارد که باعث ایجاد عفونت و مشکلات خفیف تا متوسط در دستگاه تنفسی فوقانی ‏می‌شود، افراد درصورتی که علائم این بیماری را داشته باشند با قرنطینه در منزل و جداکردن اتاق خود از دیگر ساکنان منزل جلوی انتشار این ویروس را بگیرند.مطهری نژاد  به سه دوره جهش ژنی در این ویروس در سال‌های 2003، 2012 و 2019 اشاره کرد و افزود: جامعه فرهیخته باید برای جلوگیری از التهاب در جامعه از هیچ کوششی دریغ ننماید.

  وی عمده بیماران بستری شده در بیمارستان‌ها را از ابتدای شناسایی این ویروس در چین بین سنین 50 تا 59 سال برشمرد و گفت: در سنین زیر 39 سال درگیری بسیار کم است به نوعی که در زیر 10 سال 9 دهم درصد به این ویروس آلوده می‌شوند. همینطور حدود 80 درصد مبتلایان به این ویروس عوارض پیدا نمی‌کنند و تاکنون در دنیا تنها شاهد 2.3 درصد مرگ مبتلایان به این ویروس بوده‌ایم.

  دکترمطهری نژاد اولین و مهم‌ترین عامل مقابله با این ویروس را شستن مداوم دستها نام برد و بیان داشت: خواب کافی، تغذیه مناسب، افزایش سیستم امینی بدن و ارامش روانی از دیگر عوامل مهم  مقابل با این ویروس می باشد .

  وی  افزود: در مجموعه های  گردشگری نیز که محل تجمع افراد است میتوان با ضد عفونی کردن محیط، از بروز و رشد این ویروس جلوگیری کرد.